Все більш новинних Інтернет-видань можливість коментування користувачам представляють у соціальних мережах. Правова оцінка

Алексей Дорошенко, управляющий партнер PROXIMA
для «Юридической Газеты»

Відповідальність за дії користувачів з розміщення матеріалів на Інтернет-ресурсах є актуальною для власників файлообмінних та новинних ресурсів, та пов’язано з двома найбільш поширеними порушеннями:


Порушення у сфері авторського права (кіно, музика, художні твори, новини, програмне забезпечення)
Порушення честі та гідності, а також ділової репутації

Перше порушення притаманне так званим обмінним ресурсам, де користувачі мають можливість скачати музичні, кіномотографічні та художні твори та різного роду програмне забезпечення без відповідної оплати правовласникам або розробникам.

Україна щороку потрапляє у "Спеціальну доповідь 301" офісу торговельного представника США, як одна з найбільших порушників у сфері інтелектуальної власності і тому проводить дії з поліпшення становища.

Другий тип порушень стосується новинних Інтернет-ресурсів, коли користувачі можуть розміщувати коментарі.

Правовий спосіб вирішення питань власникам обмінних сайтів є тільки два. Перше полягає у домовленостях з правовласниками про безоплатне використання творів на взаємовигідній основі. Це не дає можливостей мати широкий спектр різного роду творів, але дозволяє зайняти вузьку нішу. Другий – отримання плати за використання контентом.

Інший спосіб полягає в перенесенні усіх можливих компонент обмінного сайту в державу, яка на сьогодні виконує функцію інтернет-офшора, тобто має розвинуту технічну інфраструктуру та ліберально відноситься до порушень у сфері захисту інтелектуальної власності. У таку державу переноситься сервер, або використовуються хмарні технології, хостинг, реєструється міжнародне доменне ім’я або домен якоїсь острівної держави. При цьому використовуються захищені канали зв’язку між сервером та адміністрацією, яка знаходиться в Україні, а на офісних комп’ютерах не використовуються жорсткі диски. Це дає можливість уникнути відповідальності за порушення у сфері авторського права, як з боку власників, так і боку користувачів.

Все більш новинних Інтернет-видань можливість коментування користувачам представляють у соціальних мережах, тобто розміщуючи коментар на сторінці видання користувач створює його на сторінці ЗМІ у Facebook, Twitter, Google+ або ВКонтакті. При цьому на сторінці новинного видання можуть розміщуватись коментарі, але вже ретрансльовані з соціальної мережі. Таким чином відповідальність за можливе порушення честі, гідності і ділової репутації перекладається на іноземну юридичну особу.


Возврат к списку

НАШ КОЛЛЕКТИВ

ПРЕСС-ЦЕНТР