Захист авторського та суміжного права у мережі Інтернет. Коментар

Алексей Дорошенко, управляющий партнер
для «Юридической газеты»

Для того, щоб розібратись як захищати порушення авторського та суміжного права у мережі Інтернет необхідно розуміти предмет спору.


Найбільш масовими порушеннями в Інтернеті є використання чужого текстового контенту та фотографій. Використання текстового контенту є найбільш поширеним серед невеликих сайтів. У власників і розробників сайтів є можливість використати свій унікальний контент, який необхідно або писати самостійно, або замовляти у копірайтерів. Початківці часто приймають рішення використати чужі тексти.

За походженням трафіку він може бути прямим, посилальним і пошуковим. Нові сайти можуть розраховувати лише на пошуковий трафік. Але усі основні популярні в Україні пошукові системи - Google і Yandex- перевіряють час створення сторінок і віддають перевагу тим, що старіше. Таким чином самі пошукові алгоритми систем захищають правовласників.

Але якщо клієнт приймає рішення про захист своїх порушених прав, то існує обмаль механізмів захисту. Якщо використаний текст з сайту, то необхідно мати докази порушення. Але існують поодинокі випадки, коли клієнт зареєстрував свої тексти ,як об’єкт авторського права. Можна звернутися до хостера, який надає послуги з розміщення сайту на сервері. Так роблять розробники програмного забезпечення. Хостер у цьому випадку може зробити попередження про усунення порушення. Він може на цьому зупинитися, а може у разі не усунення порушення призупинити надання послуг. Але власник може перенести сайт на любий інший сервер, у тому числі на свій власний, зарубіжний, або хмарний, і можливість покарати порушника пропадає. Але використання чужого текстового контенту хвороба початківців, тому нерідко листи від юристів досягають мети, і порушення усуваються.

З порушеннями прав на використання фотографічних зображень значно сложніше. Усі інтернет ЗМІ, блогери і користувачи соціальних мереж використовують фотографії. Часто це авторські фотографії належної якості, які зроблені з комерційною метою. При використання фотографічних зображень з порушенням авторських прав у соціальних мережах, соціальних сервісах і блог-платформах можна звернутись до адміністрації з вимогою зняти фото. У інтернет ЗМІ порушення прав пов’язано з нестачєю бюджету на купівлю прав використання фотографій. Одно фото на одне розміщення коштує від 3 до 12 гривень. Інтернет видання використовують декілька десятків фото на день. Але вони мають юристів і можливість судовим чином стягнути збитки стає дуже дорогою.

Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет» та проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення доказів нотаріусом» дає більше можливостей для захисту авторських і суміжних прав в українському сегменті Інтернету, але з оглядом на вищевикладене кардинальним чином нічого не змінює.


Возврат к списку

НАШ КОЛЛЕКТИВ

ПРЕСС-ЦЕНТР